Firmy

Czym jest system kanban na produkcji?

System produkcji kanban, pierwotnie opracowany w Japonii, jest metodą kontroli przepływu produkcji poprzez wykorzystanie fizycznych kart do informowania i kierowania ruchem materiałów. Karty te są często określane jako „kanbany”, co daje nam nazwę dla tego systemu. Do podstawowych zasad systemu produkcji kanban należą:

-Wizualizacja: Kanbany powinny być bardzo widoczne, aby dzięki nim każdy wiedział, gdzie są rzeczy.

-Zmniejszenie czasu realizacji: Ponieważ kanban podróżuje z jednostką materiału, można zobaczyć, jak długo trwa podróż materiałów przez produkcję. Daje to możliwość identyfikacji wąskich gardeł i zmniejszenia ich wpływu na całkowity czas realizacji zamówienia.

-Ciągnięcie zamiast pchania: Kiedy materiały docierają do stacji roboczej, sygnał pull spowoduje ich wykorzystanie zamiast oczekiwania na nowe materiały, które zostaną wepchnięte do stacji roboczej. Dzięki temu jednostki przechodzą przez proces produkcyjny zgodnie z rzeczywistym zapotrzebowaniem, a nie z dostępną podażą.

-Limity na zapasy w toku: Ograniczenie WIP pomaga utrzymać zapasy przed wymknięciem się spod kontroli, co pozwala utrzymać koszty na niskim poziomie i uwolnić zdolności produkcyjne dla dodatkowych zamówień. Dzięki temu można się skupić na unikaniu nadprodukcji na wczesnym etapie procesu.

Więcej podobnych artykułów znajdziesz na stronie https://industrialy.pl/ .