Motoryzacja

Instalacja elektryczna w przyczepie kempingowej

Udany kemping nie jest możliwy bez prądu. Zarówno obecnie, jak również w czasach PRL, konieczne było przynajmniej dobre oświetlenie w przyczepie. Obecnie natomiast potrzebujemy energii elektrycznej również do ładowania urządzeń mobilnych, takich jak telefony czy laptopy. Mamy jednak znacznie szersze możliwości by pozyskać prąd. Przyczepy kempingowe mają zazwyczaj dwie instalacje – 12 V oraz 230 V. Zależnie od tego czy jesteśmy na zorganizowanym kempingu, czy też na łonie natury, możemy wygodnie wybrać odpowiedni sposób zasiania.

W miejscach gdzie mamy dostęp do instalacji 230 V, warto jej używać. Dzięki temu nie musimy obawiać się o rozładowanie akumulatora w przyczepie, dodatkowo mamy dostęp do większej mocy. Sprawia to, że lepiej chłodzi lodówka, możemy korzystać ze wszystkich urządzeń na 230 V, a także długo używać pełnego oświetlenia. Przyczepy kempingowe zazwyczaj mają inwertery, które dodatkowo ładują nam akumulator 12 V, podczas korzystania z prądu sieciowego.

W sytuacji gdy urządzamy sobie kemping na łonie natury, mamy dostęp jedynie do zasilania akumulatorowego i napięcia 12 V. Gniazdka 230 V wciąż jednak mogą mieć zasilanie, jeżeli posiadamy w przyczepie inwerter. Baterie można podładować z instalacji samochodowej, jeżeli posiadamy odpowiednie gniazdo przyczepy. Przyczepy kempingowe https://przyczepyhobby.pl/ zazwyczaj posiadają lodówkę, która może pracować z wykorzystaniem gazu z butli. Jeśli dostępu do gniazdka 230 V nie ma, to zasilanie z butli będzie o wiele lepszym sposobem, niż z akumulatorów 12 V.