Aktualności

Polisomnografia w Warszawie

Źródło: https://www.emg-warszawa.pl/

Na czym polega polisomnografia w Warszawie?

Polisomnografia w Warszawie jest wykonywana przez licencjonowanego technika, a służy rozpoznaniu zaburzenia oddychania w czasie snu. Prawidłowy sen to klucz do zdrowia. To właśnie w nocy zachodzą procesy, które uzupełniają zapasy energii i powodują odnowę komórek. Niestety w niektórych sytuacjach – pod wpływem stresu czy przewlekłych schorzeń – organizm traci taką zdolność. Wtedy może być odczuwany zespół przewlekłego zmęczenia czy nerwowość, ponieważ nie dochodzi do regeneracji organizmu. Podczas badania snu rejestrowane są informacje o różnych odchyleniach od norm, na podstawie których może wykrywać zaburzenia snu. Do tego celu służą elektrody i czujniki umieszczane na ciele danej osoby. Uzyskiwane informacje są rejestrowane i analizowane przez lekarza, który na tej podstawie stawia diagnozę. Badanie wykonuje się w nocy, podczas snu. Rejestrowana jest wtedy:

  • funkcjonalna aktywność mózgu,
  • ruchy gałek ocznych,
  • poziom tlenu we krwi,
  • tętno,
  • częstość oddechów,
  • ruchy piersiowo-brzuszne (ruchy klatki piersiowej i brzucha podczas oddychania),
  • potencjały elektryczne mięśni,
  • chrapanie i inne dźwięki, które są wydawane podczas snu.

Podczas badania można określić, czy sen jest zakłócony, kiedy jest zakłócony i dlaczego. Rejestracja prowadzona jest przez całą noc, aż do przebudzenia pacjenta.

Wskazania do wykonania badania

Lekarz może zalecić badanie snu, jeśli pacjentowi dokucza bezdech senny lub inne zaburzenia oddychania związane ze snem czy nawracające zaburzenia ruchu kończyn, np. zespół niespokojnych nóg. Innymi przesłankami do tego, aby udać się na tego typu badanie jest narkolepsja, czyli nadmierna senność w ciągu dnia, zaburzenia fazy REM (szybki ruch gałek ocznych) czy przewlekła bezsenność. Jeśli chcesz wykonać tego typu badanie w Warszawie możesz skorzystać z naszych usług. W gabinecie Konsultacje Diagnostyka i Terapia Neurologiczna to badanie jest dostępne dla wszystkich pacjentów. Badanie wykonywane jest w warunkach domowych. Poza badaniem snu możesz wykonać u nas wlewy dożylne, iniekcje domięśniowe oraz badanie EMG w kierunku zdiagnozowania m.in. zespołu cieśni nadgarstka, zespołu kanału łokciowego, tężyczki czy polineuropatii.