Dom

Ozonowanie mieszkania

W celu skutecznej dezynfekcji warto okresowo przeprowadzać ozonowanie mieszkania. Zabieg taki pozwala zlikwidować znajdujące się w pomieszczeniach bakterie, wirusy i grzyby, a przy okazji gwarantuje uzyskanie efektu dezodoryzacji. Wszystkie niepożądane zapachy zostaną skutecznie usunięte!

Ozonowanie mieszkania polega na dostarczeniu do znajdującego się w nim powietrza ozonu wytworzonego przez ozonator. Ozon miesza się z powietrzem i docierając do każdego zakątka dezynfekuje go. Aby uzyskać jak najwyższą skuteczność, przed przystąpieniem do takiego zabiegu, mieszkanie należy odkurzyć, wywietrzyć i usunąć z niego wszystkie organizmy żywe. Szafy i szuflady, tapczany i wersalki należy otworzyć i najlepiej opróżnić z przechowywanych tam rzeczy. Wskazane jest odsunięcie mebli od ścian i porozsuwanie książek na półkach. Wskazane jest, poprzez podłożenie elementów dystansujących, zapewnienie szczeliny pomiędzy podłogą i dywanami oraz chodnikami.

Działania przygotowawcze mają na celu zapewnienie swobodnego dostępu ozonu do stref będących potencjalnym siedliskiem drobnoustrojów. W przypadku indywidualnych kanałów wentylacyjnych należy wyjąć kratkę, a w przypadku kanałów wspólnych z innymi mieszkaniami należy je na czas ozonowania zaślepić. Przed rozpoczęciem ozonowania mieszkania należy zamknąć okna i drzwi, w celu odizolowania dezynfekowanej strefy.

Ozonator należy ustawić i uruchomić zgodnie z instrukcją jego obsługi. Podczas całego zabiegu ozonowania mieszkania należy ściśle przestrzegać zasad bezpieczeństwa określonych w instrukcji, ponieważ ozon ma właściwości drażniące, a przy wyższych stężeniach może być szkodliwy również dla ludzi.