Życie i Styl

Kiedy dziecko powinno zacząć mówić?

Kiedy dziecko powinno zacząć mówić? Wielu rodziców zaczyna się martwić, gdy ich dzieci nie mówią nic w wieku kilku miesięcy. Zwykle nie ma się czym przejmować: to naturalne, że przez pierwszy rok życia dzieci są dość ciche.

Jeśli jednak do roku życia dziecko nawet nie gaworzy, może to być powód do niepokoju. Istnieją również pewne problemy medyczne, które mogą opóźnić lub uniemożliwić rozwój mowy u dzieci.

To, kiedy powinnaś się martwić, zależy od tego, jakie masz dziecko. Dziecko, które jest wcześniakiem lub ma jakiekolwiek problemy zdrowotne może nie osiągnąć typowych kamieni milowych tak szybko jak inne dzieci. Bez względu na to, jakie masz dziecko, nie możesz zmusić go do rozpoczęcia mówienia, ale są rzeczy, które możesz zrobić, aby pomóc zachęcić do rozwoju umiejętności językowych w każdym wieku dziecka. Najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić, jest aktywne zainteresowanie zdolnościami komunikacyjnymi dziecka i podążanie za jego przykładem: Oznacza to zainteresowanie tym, czym się interesuje i mówienie do niego tak, jakby rozumiało słowa (technika zwana „parentese”). Staraj się rozmawiać z nim o tym, co dzieje się wokół niego i poznawać jego opinie – pomoże mu to w nauce ważnych umiejętności społecznych, takich jak zwracanie się do innych. Więcej artykułów na temat dzieci znajdziesz na stronie https://momom.pl/ .