Aktualności

Francuskie wino

Szczepy, apelacje, roczniki, klasyfikacje – zakup odpowiedniego francuskiego wina dla zwykłego klienta może stanowić nie lada wyzwanie. Jak wskazują doświadczenia, z roku na rok w temacie wina, Polacy wiedzą jeszcze więcej – natomiast kultura popijania wina w Polsce jest dość nowa. Niejednokrotnie w obliczu „ściany win” – choćby tejże w sklepie lub dyskoncie– odczuwamy się zdezorientowani oraz zmieszani. Jak więc doskonale dobrać francuskie wino?

Zwracaj uwagę na cenę

Nie myśl, iż francuskie wino winno wiele kosztować. Gdyby tak było, to czy piliby go tak niejednokrotnie sami Francuzi? Odpowiednie francuskie wino możesz już kupować od 4-5 euro za butelkę. Wszystko, co tańsze, właściwie nie będzie doskonałej klasy, natomiast znacznie droższe wino jest w stanie odróżnić oraz czuć jedynie wielki ekspert. Wiele osób, jakie choćby już od wielu lat mieszkają we Francji, nie mogą odróżnić wina za 10 euro od wina za 50 euro. Więc także, jeśli nie jesteś dobrym koneserem, zalecamy Ci dobrać wino w cenie od 4-5 euro za butelkę. Oczywiście takie wino wielokrotnie piją Francuzi.

Co jest istotne przy doborze?

Należałoby także czytać etykiety na których odnajdziecie dane, jakie ułatwią zrobić odpowiedniego doboru. Na przykład „Le terroir” charakteryzuje położenie, nasłonecznienie danej parceli, ilość deszczu, położenie, klimat. „Terroir” to po prostu indywidualna osobowość miejsca oraz wytwórcy, jaka znalazła własny wyraz w winie. „Cru” to mikroregion, kawałek winnicy z wyjątkowym terroir. „Grand cru” oraz „premier cru” to najlepsze mikroregiony. Jeżeli próbujecie nowej odmiany wina francuskiego, rozpocznijcie od „villages” – niejednokrotnie nie odchodzi klasą, natomiast cenę ma zdecydowanie mniejszą.