Zdrowie i Uroda

Czy szybsze bieganie jest bardziej efektywne?

Chociaż istnieje wiele czynników, które należy wziąć pod uwagę, odpowiadając na pytanie, czy szybsze bieganie jest bardziej efektywne, jedna rzecz jest pewna: koszt energetyczny biegania w danym tempie jest wprost proporcjonalny do prędkości. Oznacza to, że tak, jeśli biegniesz szybciej, będziesz zużywał zapasy energii w szybszym tempie i będziesz musiał częściej jeść lub pić. Odpowiedź staje się jednak bardziej skomplikowana, gdy przyjrzymy się kosztowi metabolicznemu biegu.

Koszt metaboliczny – czyli koszt, jaki ponosi Twój organizm podczas biegu w danym tempie – zależy od wielu czynników. Głównym z nich jest beztłuszczowa masa ciała, czyli to, ile masz mięśni i kości w swoim ciele. Im więcej masz beztłuszczowej masy ciała, tym większy będzie Twój koszt metaboliczny – można się spodziewać, że biegacz z większą ilością beztłuszczowej masy ciała niż inny biegacz będzie spalał więcej kalorii w tym samym tempie. Inne czynniki, takie jak ogólne napięcie mięśniowe, długość kończyn i wzrost, również odgrywają rolę w określaniu kosztu metabolicznego.

Czy wynika z tego, że szybcy biegacze szybciej zużywają zasoby swojego ciała? Dokładne spojrzenie na liczby pokazuje, że szybcy biegacze niekoniecznie zużywają więcej kalorii niż ich wolniejsi koledzy. Więcej artykułów na temat aktywności znajdziesz na stronie https://feedfit.pl/ .